Petek Temizleme Ne Zaman Yapılır Kombi Servisi 444 28 46

Petek Temizleme Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Petek temizleme işlemleri her yıl düzenli olarak yapılması gereken işlemlerdir. Petek temizlemenin en az iki yılda bir yapılması gerekmektedir. Petek temizleme işlemlerinin periyodik zamanlarında yapılmaması durumunda peteklerde istenen ısınma elde edilemeyecektir. Peteklerin içerisinde biriken tortulardan dolayı peteklerin bazı bölgeleri tam ısınmayacaktır. Bu nedenle verimli ısınma elde edilemeyeceği için kullanıcılar kombiden doğalgaz ayarını yükseltecektir.

Kombi bakım servisi petek temizleme

Doğalgaz ayarının da yükseltilmesi durumunda yine peteklerin aynı bölgelerinde ısınma sağlanacaktır. Diğer bölgeler yeteri kadar ısınmayacağı için verimli ısınma sağlanamayacak sadece gereğinden fazla doğalgaz faturası ödenmiş olacaktır. Peteklerde verimli ısınma elde edebilmek için uzmanlar her yıl düzenli olarak temizliklerinin yapılması gerektiğini söylemektedirler.

Peteklerin temizliği farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilmektedir. Petekler sadece kirli su tahliye edilerek de gerçekleştirilebilir. Banyodan sökülen havlupanın olduğu yere petek temizleme makinesi bağlanarak da peteklerin temizliği sağlanabilir. Peteklerin temizliğini sağlayan ustalarımız kullanıcıların tercih etmiş olduğu yöntemleri uygulamaktadır. Bazı ustalar  makine ve kimyasallarla yapılan petek temizliğinin  kombiye ve peteklere zarar verdiğini söylemektedir. Fakat bu durum tam olarak şu şekildedir.

Eğer peteklerin temizliğini kimyasallarla gerçekleştiren ustalar petek temizleme işleminin sonunda o kimyasalların temizliğini iyi yapmazsa, tesisatta kimyasal kalırsa peteklerinize ve kombinize elbette zarar verebilecektir. İyi temizlenmemesi durumunda kombinize kaçan kimyasal kombinizde büyük masraflı arızalara yol açabilir. Petek temizleme işlemi sadece kirli suyun tahliye edilmesi şeklinde gerçekleştirilirse kirli su çıkış vanasına bir hortum bağlanarak atık su lavabodan ya da klozetten gönderilir.

Hortumdan gelen su berraklaşıncaya kadar aynı petekte ki suyun tahliyesi gerçekleştirilir. Bir peteğin suyu temizlendikten sonra sırasıyla diğer peteklere geçiş sağlanır. Peteklerden ilk gelen su oldukça çamurlu olacaktır. Fakat kullanıcıların korkmasına gerek yok bu durum temizlik sağlandığı sürece sorun oluşturmayacaktır. Fakat peteklerin temizliği sağlanmazsa bu kirli su nedeniyle yeterli ısınma sağlanmayacaktır.

Petek temizleme hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz ustalarımızdan yardım talebinde bulunabilirsiniz. Petek temizleme işlemini kimyasallarla da gerçekleştiren ustalarımız daha sonrasında kimyasalı en iyi şekilde temizlemiş oldukları için bu işlemde de güven sağlayabiliriz.

Ayrıca bir önce ki yazımız olan Petek Temizleme Nasıl Temizlenir Kombi Servisi hakkında da oldukça detaylı bir içerik yazısı bulunmaktadır tıklayarak okuyabilir hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kombi Arızaları Nelerdir?

Kombiler de günümüzde bir çok arıza yaşanabilmektedir. Bunların genel nedeni ise kullanıcıların bilinçsiz bir kullanım sağlamasından ve kombilerin bakımlarını düzenli olarak yaptırmamasından kaynaklanır. Kombilerin bakımlarının düzenli olarak yapılması durumunda kombilerde arıza yaşanma ihtimali oldukça azalacaktır. Kombilere bakım yapılmaması durumunda yaşanabilecek arızaları sıralayacak olursak şu şekildedir:

  • Kombi ateşleme yapmıyor
  • Kombi devreye girmiyor
  • Kombiden gaz kokusu geliyor
  • Kombi su basıncı düşüyor
  • Kombiden uçak sesi geliyor
  • Kombiden arı sesi gibi bir ses geliyor
  • Kombiden yanık kokusu geliyor
  • Kombinin basınç göstergesi sürekli artıyor
  • Sıcak suyu açınca petekler çok ısınıyor

Bu ve benzeri bir çok arıza yaşamak mümkündür. Kullanıcıların yaşamış olduğu bu arızaların nedenlerinden bahsedecek

Kombi Tamir Servisi

olursak kombinizin ateşleme yapmamasının nedeni kombinizin iyonizer çubuğunun bozuk olmasından ya da elektronik kartının bozuk olmasından kaynaklanabilir.

Kombinizin devreye girmiyor olmasının nedeni fan motorunda, sadece hermetik kombilerde bulunan fan motorunun bekçisi olarak adlandırılan dış hava prosestatında ya da elektronik kartında arıza olmasından kaynaklanabilir. Geç devreye giriyor olmasının nedeni ise kombinizin bacasının uzun olması, fan motorunun kirli olması, dış hava sensörünün arızalı olması ya da yine diğer sorunlarda olduğu gibi elektronik kartından olan bir arızadan kaynaklanabilir.

Kombinizin su basıncının 2 ayda ya da 3 ayda bir düşüyor olması oldukça normaldir. Fakat bu durum günlük ya da saatlik olması bir sorun olduğu anlamına gelmektedir. Kombilerin markası ne olursa olsun her marka kombinin bar seviyesinin 1.5 olması gerekmektedir. Bar seviyesinin sürekli olarak 1.5 altına düşmesi durumunda bağlantılarda arıza olduğu anlamına gelir. Pompadan, üç yollu vanadan su sızdırma durumu mevcut olabilir. Bu durumlarda çağrı merkezimizi arayarak arıza kaydı bırakabilir usta talebinde bulunabilirsiniz.

Ayrıca bir önce ki yazımız olan Bakırköy Petek Temizleme Bakırköy Kombi Servisi hakkında da oldukça detaylı bir içerik yazısı bulunmaktadır tıklayarak okuyabilir hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.