Ankara Petek Radyatör Temizleme 0312 322 7777

Ankara Petek Radyatör Temizliği

Bize Ulaşın Detaylı Bilgi verelim: 

0312 322 7777

 

petek tesisat temizliği

petek temizleme fiyatları

Geçmişten günümüze değişen ısınma sistemlerinde; önce insanlar yaktıkları ateşin çevresinde oturarak ısınmaya çalışmışlardır. Yerleşik düzene geçilmesiyle birlikte yaşanılan mekanın ısınma sorunu ortaya çıkmıştır. Bu duruma çözüm bulabilmek için, yerleşim mekanlarını ısıtabilmek için açtıkları oyuklarda ateş yakmaya başlamışlardır. Tarihsel süreç içerisinde, duvarlar da açtıkları oyukları bir baca ile ilişkilendirerek geliştirdikleri sistemden ocaklara geçiş yapmışlardır. Ocakların kömür mangallarıyla yada duvarlara gömülü ve odun yakılarak kullanılması sonrasında sistem gelişerek soba ile ısınma dönemi başlamıştır.

Petek Temizleme Temizleme Fiyatları

Ülkemizde ise soba sisteminin kullanılmaya başlaması Osmanlı İmparatorluğu döneminde batı ile kurulan ilişkiler neticesinde gerçekleşmiştir. Zamanla evlerin dışında devlet dairelerinde de soba kullanılmaya başlanmıştır. Sobalarda kömür ,odun ve fındık kabuğu v.b. katı yakıt ürünleri kullanılmaktaydı. Daha sonraki süreçte ise katı yakıt kullanan bu sistemlerin yanında petrol türevlerini kullanan gaz sobaları ve elektrik ile çalışan ısıtma sistemleri de kullanılmaya başlanılmıştır. Şehir merkezlerinde daha fazla insanın daha az bir alanda yaşaması ihtiyacı sonucunda ortaya çıkan apartmanda yaşama düzeni ve bu binaların genel olarak ısıtılması ihtiyacı, kömür, mazot ile çalışan doğalgaz kullanılmaya başlanılmasıyla birlikte de doğalgaz kullanılan kalorifer sisteminin doğmasına sebep olmuştur. Bu sistemin kullanışlı olması kısa sürede yaygınlaşmasına neden olmuştur. Ancak insanların ısınma ihtiyaçlarının farklı olması, bu ihtiyaç için ayırdıkları bütçelerin farklı olması gibi nedenlerle ve doğalgaz kullanımının yaygınlaşması ile birlikte günümüzde insanlar merkezi ısıtma sisteminde vazgeçerek kombi ile ısıtma sistemine geçiş yapmış ve bu sistemi yoğun olarak kullanmaya başlamışlardır.

Bugün en yaygın kullanılan kombi ile ısınma sisteminde optimum fayda için neler yapabileceğimiz konusu günümüzde büyük önem arz etmektedir. Evinizde ve işyerinizde kullandığınız doğalgaz sisteminin en uygun koşullarla ve en yüksek performansta kullanılabilmesi için aldığınız kombi ve peteklerin bakımı önemlidir. Kombi ve petek bakımlarına ilişkin bilgi genelde satıcı ve kurucu firmalar tarafından kullanıcılara aktarılsa da kullanıcılar tarafından pek umursanmamakta, önemi anlaşılamamaktadır. Kombi ve peteklerin bakımının zamanında yapılmaması ya da hiç yapılmaması cihazların kullanım ömürlerinin azalmasına ve ısıtma verimlerinin düşmesine neden olmaktadır. Bu sorunların önüne geçilebilmesi için kombi bakımının her sene petek bakımının ise her sene yada en geç 2 senede bir mutlaka yapılması gerekmektedir. İnternet aramalarında yada çeşitli kaynaklarda petek bakımının kullanıcılar tarafından yapılabileceğine ilişkin bilgiler bulunması hatta bu iş için kullanılabilecek ürünlerin satılıyor olması bu işin kullanıcılar tarafından yapılabilirliği düşüncesini doğursa da bu işin uzman ekipler tarafından, bu iş için üretilmiş özel ekipmanlar ve kimyasallar kullanılarak yapılması uygundur.

Petek Tesisat Temizliği

Petek bakımı petek temizlemeyi ifade eder. Kombi bakımı ve petek temizleme farklı işlemlerdir. Kombiniz ne kadar kaliteli olsa ve ne kadar yüksek kalitede çalışsa da petekler ısı trasferini ve dolaşımını tam sağlayamazsa olması gereken ısıyı sağlamak mümkün olmaz.

Peki zamanla petek içerisinde nasıl sorunlar oluşmakta ve bu sorunlara ne neden olmaktadır diye düşünülürse bu sorulara şu şekilde cevap verilebilir.

Merkezi Sistem Radyatör Tesisat Temizleme

Bilindiği gibi kombi tesisatı içerisinde ısınma işlemini sağlayan sistem kombi tarafından ısıtılarak tesisat ve petekler içerisinde devir yaptırılan belirli miktardaki su ile yapılmaktadır.Bu suyun defalarca sistem içerisinde dolaşması, devamlı ısınıp soğuması, yoğunlaşması, sürtünme gibi nedenler zaman içerisinde petek ve borularda tortu, kireç, çamurlaşma, pas ve kurum oluşumuna neden olur. Oluşan bu tortu kireç ve pas gibi katı maddeler zamanla petek diplerinde toplanır. Bunun sonucunda peteklerin alt geri dönüş vanaları daralabilir yada petek içerisindeki kanallar tıkanabilir. Bu da suyun dolaşımını zorlaştırır yada suyun petekteki tüm kanallara erişmesine engel olur. Bu nedenle devir daim işlemini düzgün yapamayan su, peteklerin optimum düzeyde ısınmasına ve belirlenen ısı seviyesine ulaşamamasına sebep olur.Bu da sistemin petek vanalarından veya termostattan ayarlı ısı derecesine gelebilmek için daha fazla yakıt tüketmesine ve buna bağlı olarak ısınma faturalarının yükselmesine neden olur.

Peki peteklerin petek temizleme işlemine ihtiyacı olduğunu nasıl anlarız.

Petekler üzerinde ısınmayan bölgelerin bulunması, peteklerin alt veya üst kısımlarının hiç ısınmaması, peteklerin havasını alma işlemi yaptığınızda petekten siyah veya koyu kahve renkli pis su gelmesi, evinizdeki sistemde bulunan en son peteğin yada sondaki birkaç peteğin hiç ısınmaması yada kombiye en yakın petekten diğer peteklere geçtikçe ısının devamlı düşmesi peteklerinizin kirli olduğu ve petek temizlemeye ihtiyacı olduğu anlamına gelebilir.

Petek temizleme tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için yapılan bir işlemdir.Bazı kullanıcılar bu durumda her yıl tahliyeden suyu boşaltıp tesisata yeni su doldurarak sistemi temizlediklerini ve sorunları çözebileceklerini düşünebilirler. Ancak; suyun boşaltılması peteklerin dip ve kanallarındaki maddeleri çıkaramayacağı gibi yeni eklenen suyun oksijen oranını yüksek olması nedeniyle ekstra kireç oluşumuna neden olacaktır. Tuz ruhu, asit, borçöz v.b. kimyasal maddelerle yapılabileceği düşünülen petek temizleme işlemi petek, kombi ve tesisatınızda sorunlara neden olacaktır. Petek temizleme konusunda uzman ekipler bu iş için üretilmiş ekipmanlar ve bu işe uygun sisteminize zarar vermeyecek kimyasallarla yapılmalıdır.

Peki petek temizleme işlemi nasıl, nerde ve ne kadar zamanda yapılan bir işlemdir.

Petek temizleme işlemi tesisatın bulunduğu ortamda yani ev veya işyerinde yapılır.İşlem için en uygun yer banyolardır. Bu sayede ev ve işyerinin kirlenme ihtimali ortadan kaldırılmış olur. İşlem yaklaşık olarak 45 dakika sürmektedir. İşleme başlanılırken öncelikle kombi kapatılır. Kombiyi kapattıktan sonra tesisattaki suyu tahliye etmek için banyonuzdaki petek vanası kullanılır. Çünkü gidere en yakın vana banyo vanasıdır. Banyodaki peteğin sökülmesi, ortaya çıkan 2 adet tesisat vanasından birisine petek temizleme için üretilen makinanın bir bağlantısının bağlanması, peteğin söküldüğü diğer tesisat ucuna bir hortum bağlanarak, bağlanan hortumun gidere ya da klozete bırakılması ile işleme başlanılır. Makinanın içine lavabodan su konulur ve makina çalıştırılarak öncelikle sistemdeki kirli su boşaltılır. Sonrasında ise makinanın içerisine temizleyici kimyasallar konularak bu kimyasalların sistem içerisinde dolaşması sağlanılır. Bu kimyasalların etkisi ile peteklerde oluşan birikintilerin çözülerek hortum vasıtasıyla atılması sağlanır. Bu şekilde peteklerin temizleme işlemi gerçekleştirilir.

 

Ankara Geneli Petek Radyatör Temizleme  konusunda Hizmet Verdiğimiz Ankarada ki semtlerden bazıları şunlar; 100. Yıl , Abidinpaşa, Akdere, Aktepe, Altındağ, Aydınlıkevler, Ayrancı, Ayvalı, Ankara, Bağlum, Bahçelievler, Balgat, Batıkent, Birlik Mahallesi, Cebeci, Cevizlidere, Çankaya, Çayyolu, Ümitköy, Gölbaşı, Demetevler, Dikmen, Emek, Esertepe, Eryaman, Esat, Etimesgut, Etlik, Gaziosman,cankaya Tuzluçayır, Ufuktepe, Yenimahalle